Online İşlemler
 e-Randevu
Bu sayfadan online randevu alma   işlemini yapabilirsiniz.
 e-Sonuç
Bu sayfadan laboratuvar sonuçlarınızı   öğrenebilirsiniz.
Haberler ve Duyurular
 Sağlık Köşesi
Sağlıkla ilgili merak ettikleriniz, faydalı bilgiler ve sağlıklı beslenme.
 İnsan Kaynakları
Hastanemize iş başvurusunda bulunmak için lütfen tıklayınız..
 Sizi Dinliyoruz
Bu sayfada görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
 Anlaşmalı Kurumlar
Bu sayfada anlaşmalı kurumlarımızın listesine erişebilirsiniz.
 Hasta Hakları
Bu sayfada hasta hakları ile bilgilere erişebilirsiniz.
 Ziyaretçi Hakları
Bu sayfada ziyaretçi hakları ile bilgilere erişebilirsiniz.
 Nöbetçi Eczaneler
Güncel Nöbetçi Eczane Bilgisi
 Acil Nöbet Listesi
Acil Nöbetçi Bilgisi
Önemli Linkler
Sağlıklı Dişlerle Yaşam Dolu Gülüşler

Sağlıklı ve lekesiz dişlere sahip olmak insanların özgüvenide  artırabilir. Rahat bir gülümseme iş ve sosyal yaşamınızı güzelleştirir.
Sağlıklı dişlere diş hekiminden yardım alarak sahip olunabileceği gibi, evde pratik çözümlerle de bu sonuca ulaşmak zor değil.

Güldüğünüz an insanlara en hoş görüneceğiz andır. Lekeli veya kırılmış dişler başkalarının dikkatini çeker ve sizin diğer özelliklerinizin etkisini azaltır. Temiz bir gülümseme hem profesyonel hayatınızı hem de sosyal hayatınızı güzelleştirir. 
Beyaz diş sağlıklı diş midir? 
Diş temizliğinin göstergesi tek başına renk değildir, başlangıçta herkes sağlıklı dişlere sahiptir, kimileri onları korur, kimileri bir mirasyedi gibi kötü sonu bekler. Her insanın doğuştan gelen özellikleri ayrıdır. Gözlerimiz ve saçlarımız gibi dişlerimizin de beyaz ile siyah arasında kendine has bir rengi vardır. Sağlıklı bir dişin rengini;
- Kuron minesinin rengi,
- Dentin’in renk tonu,
- Değişken mine saydamlığı belirler. Normal mine mavi-beyaz, sarı ve gri-beyaz renkler arasında değişen tonlar gösterir. Saydam mine ile örtülü dişler alttaki dentinin rengini yansıtarak kahverengi-sarımsı, kalın
opak mine ile örtülü dişler ise grimsi görülür. Alt ön bölgedeki dişler üst dişlerden daha beyazdır. İlerleyen yaşla birlikte bireylerin diş rengi koyulaşır. Zamanla dişlerimizin kendine has doğal renginde çeşitli sebeplerden dolayı değişimler görülebilir. Buna renklenme diyebiliriz. Dişlerimizde oluşan renklenme temelde ikiye ayrılır:
Dış Renklenmeler
1. Sigara, puro, pipo ve tütün renklenmeleri:
Yeşilimsi kahverengi ile siyah renklenmelerdir. Özellikle lingual ve servikal bölgelerde daha yoğundur. Pits ve fissürlere de penetre olabilirler.
2. Kola, çay, kahve ve şarap kaynaklı renklenmeler:
Renklenmeye neden olan maddeler taninlerdir. İnatçı renklenmeler olup parlatma ile her zaman uzaklaştırılamayabilir.
3. Kırmızıbiber, safran baharat, vişne ve karaduttan oluşan renklenmeler: Mor ve
siyah renklenmelerdir.
4. İlaçlar veya sanayi ürünlerinden kaynaklı renklenmeler: Kahverengi yeşil renklenmelerdir. Metallik renklenmelerin ağartılması hemen hemen imkansızdır.
5. Uzun süreli Klorhexidin gargaralardan kaynaklı renklenmeler: Sarı kahverengi renklenmeler olup daha çok servikal ve ara yüzlerde görülür.
6. Ağız hijyeni iyi olmayan hastalarda görülen renklenmeler: Bu tür renklenmeler pellikül, bakteri plağı, materia alba, tartr, yiyecek artıkları ve en önemlisi kromojen bakterilerin (Basillus mesentericus, Basillus rosseus, Sarcina rocea, Bacillus pyocyaneus) dişleri portakal rengine boyaması ile oluşur. Genel olarak bakıldığında sarı kahverengi renklenmeler (protein renklenmeleri) ağartma tedavilerine olumlu, gri-siyah renklenmeler (demir renklenmeleri) daha yavaş ve mavimsi-gri renklenmeler ise hiç yanıt vermezler.
İç Renklenmeler
1. Travma: Burada başlıca neden pulpa içi kanamalardır. Pulpadaki hemoraji nedeni ile kan pigmentleri dentin kanallarına penetre olurlar. Böylece oluşan renklenme başlangıçta pembe, daha sonra kırmızı-kahverengidir. Eğer pulpa nekroze olmamışsa bu tür renklenmeler birkaç hafta içinde orijinal renge döner. Pulpanın nekroza uğradığı vakalarda ise dişin rengi kahverengi-siyaha döner. Eritrositler’in hemolizi sonucu ortaya çıkan hemoglobin dekompoze olur ve demir (Fe) açığa çıkar. Nekroz sonucu açığa çıkan hidrojen sülfürler ile demir birleşir ve siyah renkli demir sülfürler oluşur. 2. Pulpa nekrozu: Pulpa nekrozu sonucu ortaya çıkan protein yapısındaki doku yıkım ürünleri, dentin tübüllerine yayılarak dişin renklenmesine neden olurlar. Kanal tedavisi sırasında pulpa parçaları da aynı etkiyi yapabilirler.
3. Süt dişi periapikal iltihapları: Embriyonu süt dişi apeksine çok yakın olan daimi dişlerde, süt dişinin periapikal iltihapları daimi dişin gelişimini etkileyerek displazilere neden olur. Böylelikle oluşan Turner dişi genelde tek taraflıdır ve en çok premolar dişleri etkiler. 4. Dental materyallerden kaynaklı renklenmeler: Poliantibiyotik patlar, iyotlu solüsyonlar, cıva içerikli antiseptikler (Merfan), amalgam içeren kanal patları, iyodoform patı dişlerde renklenmelere neden olurlar. Metalik bileşenlerin sebep olduğu renklenmeler ağartma tedavilerine yanıt vermezler. Amalgam restorasyonlar cıva, gümüş, bakır (özellikle bakır amalgamlarda) ve korozyon ürünleri nedeniyle renklenmelere sebep olabilirler. Kompozit restorasyonlar mikro sızıntı olduğunda dişlerde renklenmelere yol açabilirler. Pinler ise korozyona uğradıklarında veya mikro sızıntı olduğunda renklenmeye neden olabilirler.
5. Çürük: Aproksimal yüzeydeki hızlı gelişen derin bir çürük opak beyaz bir hale şeklinde görülür (Marmasse belirtisi). Ayrıca çürük dişin yüzeyi gri-kahverengi-siyah arasında değişen renklenmeler gösterebilir.
Daha beyaz dişlere sahip olmak için Doğal diş beyazlatıcılar
Karbonat: Bilinen en popüler doğal diş beyazlatma malzemesidir. Dişleri beyazlatmasının yanı sıra ağızdaki bakterileri ve diğer mikroorganizmaları öldürür, ağızdaki plak tabakasını (diş taşı) temizler. Sofra Tuzu: Karbonat kadar güçlü olmasa da, sofra tuzu da bilinen diş beyazlatıcılar arasındadır. Ağızdaki bazı mikroorganizmaları öldürür. Anti bakteriyel özellikleri olmasına karşın, tüm bakterileri temizlemez. Yoğun konsantrasyonlu kullanımlarda, diş eti iltihabındaki ödemi azaltıcı etkisi vardır. Gliserin: Gliserinin fazla bilinmeyen anti bakteriyel etkisi vardır. Bakterilerin bulunduğu bir çözeltiye bir damla gliserin damlatıldığında, ortamdaki tüm mikroorganizma faaliyetlerinin durduğu görülmüştür.
Diş beyazlatma (Bleaching)
Diş beyazlatma, dişlerin yapısındaki renklenmeleri ortadan kaldıran bir işlemdir. Diş beyazlatma işlemi, uygun şekilde ve diş hekimi kontrolünde yapıldığında, diş ve diş etlerine zararsızdır. Ancak tedavi sırasında dişlerde hassasiyet (özellikle soğukta), dişetlerinde kızarma ve hassasiyet meydana gelebilmektedir. Fakat bu geçicidir ve tedavinin bitimiyle birlikte, birkaç gün içinde bu şikâyetler ortadan kalkmaktadır. 
Ağartma işlemi için iki yöntem var: Ev ağartması (home bleaching): Bu yöntemde; hekim ağızdan ölçü alır, bunlara uygun kalıplar hazırlanır. Hasta, bu kalıbın içerisine ilacı yerleştirerek, dişlerin üzerine takar (en az 6-8 saat ve tercihen uykuda). İşlem, dişin rengine bağlı olarak 1-4 hafta içinde biter. Ofis ağartması (office bleaching): Bu uygulama, muayenehanede hekim tarafından yapılan ağartmadır. Hekim ilacı dişler üzerine uygular; ışık kaynağı kullanılarak dişlerin beyazlaması sağlanır. Yine dişlerin durumuna göre, bir veya bir kaç seansta dişler beyazlar.
Diş beyazlatma hakkında pratik bilgiler
_ Dişlerinizi beyazlatmak için, 1 tatlı kaşığı karbonatı, bir tutam tuzla karıştırarak içine birkaç damla sirke ekleyin. Diş fırçanızın üzerine sürerek, dişlerinizi fırçalayın.
_ Tuzlu suya zeytin koyarak bir müddet bekletin ve daha sonra bu suyla gargara yapın. Diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kaldıracaktır.
_ Dişlerinizi beyazlatmak için asla limon suyu kullanmayın. Dişlerinize yarardan çok zarar verirsiniz.
_ Elma, havuç, salatalık gibi sebze ve meyveler doğal diş temizleyicileridir.

Yönetim
Hakkımızda
Kalite Politikamız
Galeri
İç Hastalıkları ..
Kardiyoloji..
Nöroloji..
Çocuk Sağlığı Ve..
Fizik Tedavi ( V..
Cildiye ( Dermat..
..
e-Randevu
e-Sonuç
Bize Ulaşın
İnsan Kaynakları
Anlaşmalı Kurumlar
Nöbetçi Eczaneler
Facebook
 
Copyright © 2011 ÖZEL KIZILTEPE İPEKYOLU HASTANESİ
Oksijen Interactive