Online İşlemler
 e-Randevu
Bu sayfadan online randevu alma   işlemini yapabilirsiniz.
 e-Sonuç
Bu sayfadan laboratuvar sonuçlarınızı   öğrenebilirsiniz.
Haberler ve Duyurular
 Sağlık Köşesi
Sağlıkla ilgili merak ettikleriniz, faydalı bilgiler ve sağlıklı beslenme.
 İnsan Kaynakları
Hastanemize iş başvurusunda bulunmak için lütfen tıklayınız..
 Sizi Dinliyoruz
Bu sayfada görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
 Anlaşmalı Kurumlar
Bu sayfada anlaşmalı kurumlarımızın listesine erişebilirsiniz.
 Hasta Hakları
Bu sayfada hasta hakları ile bilgilere erişebilirsiniz.
 Ziyaretçi Hakları
Bu sayfada ziyaretçi hakları ile bilgilere erişebilirsiniz.
 Nöbetçi Eczaneler
Güncel Nöbetçi Eczane Bilgisi
 Acil Nöbet Listesi
Acil Nöbetçi Bilgisi
Önemli Linkler
İlk Yaşam Kaynağımız Anne Sütü

Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini ilk altı ay, tek başına sağlayabilen en iyi besindir ve yaşamsal öneme sahiptir. Milyonlarca yıldır memeli türlerinin, bebek beslenmesindeki tek doğal kaynağı; anne sütüdür. Anne sütü; her bebek için özgül olması, bebek ölümlerinden ve hastalıklarından koruması, aileye ve ülkeye getirdiği ekonomik yararlar nedeniyle üstündür. Yeni doğanın büyüme ve gelişmesi için; gerekli tüm sıvı, enerji ve besinleri içerir. Elektrolitler, vitaminler, mineraller, eser elementler, hormonlar, enzimler ve bağışıklık sistemi ile ilgili özgül hücresel ve çözünmüş bileşiklerden oluşan zengin bir içeriğe sahiptir. Sindirimi kolay bir besin maddesidir. Anne sütü; bağışıklık sistemini güçlendirici, infeksiyondan koruyucu, besleyici özellikleri nedeniyle bebek için önemlidir. Bebeğe, anneye ve topluma yararları vardır. Daima hazırdır ve harcama gerektirmez. Hem zamanında doğmuş, hem de prematüre doğmuş bebekler için; besinlerin emilimi ve bebeklerin bilişsel gelişimi açısından ideal bir besindir. Besin kaynağı olması yanı sıra; mide boşalmasını hızlandırır, yaşamın ileri dönemlerinde ise kanser ve birçok hastalık gelişimini engeller.

İshal, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Obezite riski düşüktür. Anne sütünün zatürre,orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu görülme riskini azalttığı bilinmektedir. Allerjik hastalıkların bir kısmı, anne sütü alanlarda daha az görülmektedir.

Her annenin sütü, bebeğinin gereksinimlerine göre değişen niteliktedir. Anne sütünün içeriği; annenin genetik özelliklerinden, diyet alışkanlığından, sosyoekonomik düzeyden, gebelik ve emzirme süresinden etkilenmektedir. Anne sütü, üç fazda salınır. İlk 3–4 gün
boyunca salınan sarı renkli, kıvamlı; yüksek oranda bağışıklık hücre ve faktörleri ve protein içeren süte "kolostrum, ağız sütü" denir. Emzirmenin 5–14. günleri arasında salınan süt, geçiş sütü; 14. günden sonra salınan süt ise olgun süt olarak adlandırılır. Geçiş süresince; protein, kalsiyum, sodyum ve yağda eriyen vitamin oranı düşmekte; su içeriği, karbonhidrat, yağ, suda eriyen vitaminler ve toplam kalori içeriği artmaktadır. Anne sütünde D ve K vitamini düzeyleri düşüktür. Bu vitaminler; bebek doğunca K vitamini kas içine yapılarak, D vitamini de 15 günlükten 1 yaşına kadar ağızdan bebeklere verilmektedir. Anne sütünün demir ve kalsiyum oranı düşük olmasına rağmen iyi emildikleri için bebeğin gereksinimini yeterince karşılar. Anne sütünün yağ içeriği bir anneden diğerine, emzirmenin evrelerine, emzirme döneminin başı ya da sonunda olmasına, gün içindeki zamana göre değişim gösterir.
En iyi büyüme ve gelişmeyi sağlamak için anne sütü özgül, farklı ve işlevsel bir içeriğe sahiptir. Bebek; dinamik bir sıvı tüketmektedir.

Anne sütü 0-6 ay arasındaki süt çocuğunun ihtiyacı olan kalori ve besinlerin %100’ünü karşılayabilir. İlk 6 ayda su dahil hiçbir ek besin verilmemelidir.

Emzirmenin başında gelen önsüt; yüksek miktarda protein ve karbonhidrat içerir, bebeğin tüm sıvı ihtiyacını, susuzluğunu karşılar. Emzirme sonundaki son süt ise yüksek oranda yağ içerir, enerjinin büyük bölümünü karşılar, doygunluk hissi yaratır. İlk 2 hafta bebek sık aralıklarla, bebek uyanık ve aktif olarak 30-45 dakika emzirilmelidir. Altı haftadan sonra 1-4 saatte bir (bebek kendisi düzenler) emzirilir, günde en az 8 kez emzirilmelidir. Bebek uyanmıyorsa en geç 4 saatte uyandırılmalıdır. Bebeğin ağırlık artışı, günde yaptığı idrar ve gaita sayısı ile anne sütünün yeterli olup olmadığı anlaşılır. Anne sütü yeterli ise bebek günde 3-5 kez idrar, 3-5 kez gaita yapar. İlk günlerde bebeğin kilo kaybı doğum ağırlığına
göre % 7’nin üzerine çıkmamalı ve 10- 14. günlerde doğum ağırlığını yakalamalıdır. Bundan sonra da günlük 20-30 gram kilo almalıdır. Anne sütü bebekle anne arasındaki duygusal bağı arttırır ve bebeğin güvende hissetmesini sağlayacak tek yoldur.

Ayrıca anne ile bebek arasında iletişim ve sevgi bağı kurmanın en iyi yolu emzirmedir.

Dünyada; Türkiye'nin de içinde bulunduğu pek çok ülke tarafından imzalanan ve uygulamaya konulan Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde, "anne sütü ile beslenme hakkı" üzerinde önemle durulmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü de, anne sütünün ve emzirmenin vazgeçilmez değeri hakkında eğitim vermektedir ve anne sütünün 2 yaşına kadar verilmesini önermektedir. Türkiye'deki emzirme oranları değerlendirildiğinde, anne ütüyle beslenmenin yaygın olmasına karşın, doğru uygulanması ile ilgili sorunların bulunduğu görülmektedir. Bu sorunların başlıcaları; annelerin doğumdan önceki dönemde emzirme konusunda yeterince bilgilendirilmemesi, emzirmeye başlarken annelere sağlık personeli desteğinin eksik verilmesi ya da verilmemesi, doğumdan sonra emzirmeye geç başlanması, ek gıdalara çok erken ya da çok geç başlanması, anne sütü ile beslemeye başlamadan önce ilk besin olarak su, şekerli su vb. verilmesi, biberon, emzik kullanılmasıdır.

Günümüzde, çalışan annelerin sayısındaki artış da anne sütünün depolanıp; uygun zamanda tekrar bebeğe verilmesini gündeme getirmiştir.

Anne sütü, sıradan kaba konmamalı, steril kapta biriktirilmelidir. Oda ısısında 4-6 saat kalabilir. Buzdolabının rafında 24-48 saat, derin dondurucuda ise 6 ay saklanabilir. Ilık suda bekleterek çözülmelidir, direkt ısıtıcı üzerine konulmamalıdır. Çözülmüş süt tekrar dondurulmamalı ve çözülen süt 24 saat içinde kullanılmalıdır. Sağlıklı bebekler ve gelecek için anne sütü ile beslenmeyi toplum olarak desteklemeliyiz.

Yönetim
Hakkımızda
Kalite Politikamız
Galeri
İç Hastalıkları ..
Kardiyoloji..
Nöroloji..
Çocuk Sağlığı Ve..
Fizik Tedavi ( V..
Cildiye ( Dermat..
..
e-Randevu
e-Sonuç
Bize Ulaşın
İnsan Kaynakları
Anlaşmalı Kurumlar
Nöbetçi Eczaneler
Facebook
 
Copyright © 2011 ÖZEL KIZILTEPE İPEKYOLU HASTANESİ
Oksijen Interactive